הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית מתאימה לזוגות אשר עברו טיפולים קודמים ללא הצלחה או זוגות אשר אובחן אצל בת הזוג אי פריון על רקע חסימתי מכני, או זוגות אשר לבן הזוג ספירת זרע נמוכה מכדי לאפשר סיכוי סביר להריון בטיפולים אשר תוארו למעלה. ישנם מקרים נוספים בהם הרופא ימליץ לבצע הפריה חוץ גופית. מטרת הטיפול היא לקבל ביציות בשלות מבת הזוג וזרע מבן הזוג למעבדה, במעבדה להפרות את הביציות על ידי הזרע ולגדל עוברים ואת העוברים להחזיר לרחם של האישה. זרע מתקבל כפי שתואר למעלה. במקרים נדירים בהם אין תאי זרע בזירמה ניתן לנסות לקבל זרע מהאשך או מיותרת האשך בפעולות ניתוחיות. ביציות ישאבו מהשחלות של בת הזוג לאחר טיפול הורמונאלי. מטרת הטיפול ההורמונאלי היא לקבל מספר ביציות בשלות למעבדה על מנת שאפשר יהיה להפרות אותן. כדי לשלוט באופן מלא במערכת ההורמונלית של האישה ימליצו הרופאים על תרופות שמטרתן לגרום לדיכוי זמני של פעילות בלוטת יותרת המוח. חלק מהתרופות הללו ניתנות בזריקה וחלק בהסנפה. במקביל האישה תידרש להזריק זריקות הורמונליות כפי שתואר למעלה.

שאיבת הביציות נעשית בהרדמה כללית בד"כ אך ניתן גם לבצעה בהרדמה מקומית או ללא הרדמה כלל. השאיבה מבוצעת בהנחיית אולטראסאונד, בגישה נרתיקית. בעת השאיבה נעשה דיקור של כל אחת מהשחלות ושאיבת תוכן הזקיקים עם הביציות שבתוכם. לאחר קבלת הזרע מבן הזוג והביציות מבת הזוג, למעבדה, עובדות המעבדה בעצה אחת עם הרופא יחליטו, כיצד להפרות את הביציות על ידי הזרע. יש שתי שיטות להפרות את הביציות על ידי הזרע. בשיטה אחת נעשית הפריה רגילה שבה על כל ביצית שמים כמה עשרות אלפי תאי זרע וביחד שמים באינקובטור וממתינים להפריה. בשיטה השנייה מזריקים תא זרע אחד לכל ביצית ישירות. שיטה זו נקראת מיקורמניפולציה או ICSI.


יום למחרת תיערך בדיקה האם חלה הפריה או לא ותיערך הפרדה בין הביציות המופרות לבין אלה שלא. יום לאחר מכן תיערך בדיקה האם התפתח עובר אשר בד"כ הוא בן 4 תאים. החזרת עוברים תתבצע או ביום 2 או ביום 3 או ביום 5-7 לאחר שאיבת הביציות תלוי בדרגת ההתפתחות של העוברים. לאחר החזרת העוברים הרופא ימליץ על טיפול תמיכתי בהריון אשר מתפתח ברחם. טיפול זה ניתן או בזריקה יומית או בטבליות המוחדרות לנרתיק.

- מהי הפריה חוץ-גופית?

- כיצד משיגים ביציות בשלות?- מהו "הפרוטוקול הקצר" להשגת ביציות בשלות?- מהו "הפרוטוקול הארוך" להשגת ביציות בשלות?- מהו "פרוטוקול האנטגוניסטים" להשגת ביציות בשלות?- מה עושים כשהזקיק מגיע לגודל המתאים?                                                                                       - כיצד שואבים את הביציות מהשחלות?- כמה זמן נמשכת שאיבת הביציות?- כיצד משיגים את הזרע להפריית הביציות?- כיצד מופרות הביציות?- כיצד משתילים את העוברים ברחם?- מתי מתקבלות תוצאות הטיפול?- מהם סיכוני ההפריה החוץ־גופית?- סיכונים הנובעים ממתן התרופות במסגרת הטיפול

@media (min-width: 50px){ .carousel-text h5 { font-size: 30px !important; } }